В Україні знову дозволили валютне кредитування, але з умовами

Верховний суд України знову дозволив банкам і кредитним компаніям надавати послуги валютного споживчого кредитування. Відповідне рішення було прийнято в ході розгляду справи під номером №6-2024цс16.

У той же час, в рішенні суду говориться наступне: «єдиним засобом платежу в Україні є гривня, і відповідно, кредит може бути оформлений тільки в гривні. Кредитор має право в договорі кредитування прив’язувати суму кредиту, еквівалентно іншої валюти, наприклад, долара або євро»

Також Верховний суд встановив правила і норми для еквівалентного валютного кредитування. Валютний споживчий кредит повинен бути прив’язаний виключно до гривні, по курсу Нацбанку. Ніяких інших курсів, ні власних, ні комерційних, використовуватися не повинно. Перерахунок суми валютного кредиту повинен відповідати і перераховуватися в прив’язці до курсу, за станом на день здійснення платежу.

Рішення ВСУ, безсумнівно, спірне і суперечить чинному законодавству, проте він так вирішив, і його постанови оскарженню не підлягають. По суті, країну повернули до так званих у.о., з якими влада боролася довгі роки. Повернули лише з однією умовою – щоб ці у.о. прив’язувалися до офіційного показника, що розраховується НБУ», – прокоментував ситуацію старший партнер адвокатської компанії «Кравець і партнери» Ростислав Кравець.

«Рішення дійсно неоднозначне, але воно є, і кредитори можуть почати їм активно користуватися. и на те, що суди нижчих інстанцій до сих пір ставали на бік людей, стверджуючи, що валютна прив’язка незаконна, і може бути визнана не законною. Однак ВСУ видав протилежну позицію, якої тепер все повинні будуть дотримуватися», – погодився з колегою керуючий партнер ЮФ «Можаєв і партнери» Михайло Можаєв.

Для довідки: «У листопаді 2011 законом №3795-VI було введено заборону на кредитування фізосіб в іноземній валюті.»

Дана норма була введена після того, як гривня, яка стояла тривалий час на відмітці 7,95, різко пішла вгору. За короткий проміжок часу, курс підскочив до позначки 8,3 за долар, що призвело до масового зростання боргів по валютних кредитах. Банківські експерти стверджували, що при зростанні курсу вище 9 гривень за долар, призвело б до катастрофічних результатів. В результаті було прийнято закон, який встановив заборону на видачу кредитів в іноземній валюті.

Експерти в області банківських відносин відзначають, що юридичні аспекти нового закону можна трактувати по-різному. Частина експертів говорять, що закон стосується тільки споживчих кредитів, це кредити на побутову техніку, а також автокредитування, а ось, що стосується іпотеки, то тут продовжує діяти мораторій. Інші експерти впевнені, що новий закон поширюється і на іпотечне кредитування в тому числі.

Що очікувати

Історія валютного кредитування для України не нова. Раніше, спостерігалися численні проблеми і незручності в зв’язку з тим, що банки стикалися з необхідністю, практично щодня перераховувати суми платежів, щодо зміни курсу гривні до валюти кредиту. У деяких випадках клієнтам доводилося вносити додаткові платежі, а в деяких, банкам повертати залишок. Як наслідок, це викликало масу затримок і непорозумінь між угодами.