В Україні буде створено реєстр боржників банків

реєстр боржників

Одним з чергових умов отримання нових фінансових вливань від МВФ є створення реєстру боржників і неплатників по кредитах. В даний реєстр будуть заноситися як фізособи, так і юридичні. В даний час Кабінет міністрів України сформував відповідний законопроект і передав його до Верховної Ради на розгляд. Однією зі сторін контролю за долею законопроекту є Національний банк України.

Коментар представника Нацбанку: «Дана норма покликана уникнути ризиків видачі кредитів, а також для оцінки ступеня ризику видаваного кредиту. Це буде сприяти більш надійній роботі банківської системи, посилення захисту інтересів вкладників та інших кредиторів банків »

Законопроект був зареєстрований під номером 7114 та отримав назву «Про внесення змін до деяких законів України щодо створення та ведення кредитного реєстру Національного банку України» Найближчим часом планується створити єдиного централізованого реєстру всіх проблемних кредитів банків та кредитних організацій. Дані про всіх боржників будуть знаходиться в єдиному реєстрі, з можливістю отримання потрібної інформації за запитом. Як вже зазначалося раніше, до реєстру буде заноситься інформація як про компанії, так і про простих громадян. Відзначається, що в базу реєстру буде вноситься інформація від діючих банків, і банків, які оголосили про своє банкрутство або ліквідації. Що стосується вже існуючих реєстрів, наприклад, УБКІ, то нова міра ніяк не торкнеться їх. Вони зможуть працювати паралельно. На даний момент в Україні зареєстровано чотири приватних реєстру кредитних історій.

Єдиний реєстр боржників дозволить банкам більш якісно відбирати потенційних клієнтів для видачі кредитів. Можна буде аналізувати фінансову історію і бачити тих, хто раніше мав проблеми з погашенням кредитів і більш точно оцінювати ризики надання позики.

Створення єдиного реєстру боржників є першим кроком до зміцнення банківської системи, зменшення збитків і ризикованих операцій. Надалі можливі більш кардинальні кроки, за прикладом розвинених європейських країн. Наприклад, в Німеччині збором і зберіганням фінансової інформації займається бюро Schutzgemeinschaft für allgemeine Kreditsicherung (Schufa). У його реєстри заноситься не тільки інформація про проблемні кредити, також Schutzgemeinschaft für allgemeine Kreditsicherung (Schufa) збирає інформацію про сплату податків, комунальних платежів, телефонного зв’язку, інтернет та інше. Подібним досвідом володіють практично всі країни Європи (Румунія, Австрія, Болгарія, Чехія та ін.) Одним з показників високої ефективності німецького реєстру кредитних історій є умовне наявність статусу, підтверджує платоспроможність людини. Для того, щоб отримати можливість взяти кредит, необхідно мати статус «Schufa» в іншому випадку, в кредиті буде відмовлено.

Причини введення реєстру боржників

До 2017 року загальний борг українців перед банками становив 650 млрд. Гривень. За статистикою більше 55% всіх виданих кредитів є проблемними і накопичують цифру боргу, що позначається на прибутковості банків, а значить, і на умовах фінансових запозичень. Пояснюючи таку ситуацію, експерти сходяться на думці, що існує кілька причин, перша, пов’язана з економічною кризою з 2014-2015 роках, девальвацією національної валюти. Також того сприяла анексія Кримського півострова і ведення антитерористичної операції в Донецькій і Луганській областях.

Як бути

Приватність фінансових операцій і нерозголошення особистих даних

Конституція України чітко гарантує всім громадянам України захист і не розкриття персональної інформації. Тому створення загального реєстру з доступом сторонніх осіб, прямо суперечить гарантіям Конституції. Коментуючи дане твердження, керівництво Нацбанку запевняє, що новий законопроект буде відповідати всім законам України. Передбачена можливість доступу до своєї особистої інформації і вимоги внесення змін, якщо такі підтверджені документально.