Нацбанк України відзначає зростання кредитування населення

увеличение кредитования

Минулого тижня прес центр Національного банку представив аналітичний звіт «Опитування про умови кредитування», в якому йдеться про збільшення кількості схвалених заявок на кредитування – і бізнесу, і населення. З 22 червня по 7 липня в опитуванні взяли участь 68 банківських менеджерів по кредитах. Крім загальних результатів кредитування в другому кварталі було також розглянуто прогноз на третій квартал і подальший рік.

Результати ІІ кварталу

Кількість укладених між банками і позичальниками угод по споживчим і корпоративним кредитам у другому кварталі збільшилася. Банки вважають, що подібна тенденція обумовлена пожвавленням на ринку нерухомості, зростанням споживчої впевненості і зниженням вартості кредитних продуктів. Важливим фактором впливу стали також ломбарди, що надають позику під заставу нерухомості або транспортних засобів, мікрофінансові компанії та інші небанківські кредитні організації.

Серед банків, які брали участь в опитуванні, 45% заявили, що популярність корпоративних кредитів продовжує зростати. Ця ситуація не торкнулася лише валютних кредитів. Збільшення попиту на корпоративні кредити пояснюється потребою підприємств в реструктуризації боргів і зниженні процентних ставок, а також потребою в інвестиціях і оборотному капіталі.

Прогноз на ІІІ квартал

Кредитний портфель банківського сектора для корпоративної сфери збільшиться, на думку 68% учасників опитування. Аналогічну ситуацію по відношенню до кредитування населення передбачає 62% опитаних. Зростання депозитного портфеля також очікується. Популярність кредитів в ІІІ кварталі поточного року збільшиться і, перш за все, це стосується споживчих позик, оскільки умови кредитування стануть більш лояльними за рахунок зниження процентних ставок.

Сегмент споживчого кредитування останні два роки демонструє поступове пом’якшення до перевірки кредитоспроможності громадян. Протягом останніх трьох кварталів поспіль стандарти по іпотечним кредитам також знижувалися. Однак на практиці 72% опитаних запевнили, що ніяких змін за ІІ квартал помічено не було, і навряд чи вони відбудуться в наступному кварталі.

Статистика неробочих кредитів

Станом на 1 липня 2017 року частка проблемних кредитних угод в Україні збільшилася на 1,34 процентних пункти, в порівнянні з попереднім місяцем, і склала 57,73%. Дана інформація оприлюднена на офіційному сайті НБУ. Які ще зміни відбулися за червень?

  1. Збільшення загального обсягу кредитного портфеля до 1.018 трлн. грн. (на 0,06%).
  2. Частка неробочих кредитів в кількості 54,7% по відношенню до обсягу кредитного портфеля припадає на неплатоспроможні банки, тоді як 73,1% неробочих кредитів на совісті державних банківських структур.
  3. Ці ж показники для банків з приватним капіталом – 24,75%, а для іноземних банківських груп – 47,97%.
  4. З огляду на позабалансові зобов’язання, частка проблемних активів в банківській системі прирівнюється до 29,46%.
  5. Загальний обсяг проблемних активів досяг 2,105 трлн. грн.

З березня 2017 року НБУ надає вільний доступ до статистики по дефолтним кредитам щомісяця. Саме вимоги постанови про оцінку ризиків за кредитними угодами №351 від 30.06.16 р. визначає дану статистику і максимально прирівнює дефолтний кредит до поняття “non-performing exposures / loans”, прийнятого в загальносвітовій практиці. Мається на увазі кредит, заборгованість по якому не погашається протягом 90 днів і більше, для банків – понад 30 днів, при цьому, ймовірність погашення боргу без стягнення забезпечення малоймовірна.